ناگفته هاي تيم فوتبال كاويان نقده/ منصور اميني

ناگفته هاي تيم فوتبال كاويان نقده/ منصور اميني

موكريان – اشاره: تیم کاویان نه تنها از حمایت هیچ سازمان دولتی و غیر دولتی برخودار نبوده بلكه تا اتمام مسابقات در همه حال دغدغه مالی داشت و با حداقل ها به حداکثرها دست یافت یعنی چه به لحاظ انضباظ تیمی، تعداد برد، بهترین گلزن مسابقات، تنها تیم بدون باخت، بیشترین گلزده و بیشترین تعداد تماشاگر در ورزشگاه ها و هم از لحاظ شخصیت فرهنگی به قهرمانی دست یافت.

                          

تیم فوتبال کاویان نقده با قدمت نزدیک به چهار دهه همانند بسیاری از تیم ها، فوتبال را از میادین خاکی و باهمت تعدادی از دلسوزان و علاقمندان ورزشی و فرهنگی (برای کسب اطلاعات بیشتر از تاریخچه تیم فوتبال کاویان به دوهفته نامه جامعه کردستان ویژه نقده، شماره ده مراجعه شود) شروع و در اواسط راه بسیاری به آن پیوستند و تیم را یاری دادند تا درمیانه راه با وجود مشکلات فراوان در برهه های مختلف زمانی، با پشت سر نهادن بسیاری از موانع، امروزه توانسته چهره های سرشناسی در حوزه ورزش، فرهنگ و.. به جامعه معرفی کند بطوریکه تجربیات شخصی و اجتماعی خود ازجمله کار جمعی، روحیه فداکاری، احساس مسئولیت پذیری دربرابر آیندگان، اخلاق ورزشی و در نهایت تبدیل شدن به یک شهروند قانون مدار را از حضورشان در میادین ورزشی بویژه تیم کاویان کسب نمایند که منجر به این مهم شده است تا نسلهای جوان تر تجربه پیشکسوتان کاویان را چراغ راه خود قراردهند.

بنظر نگارنده آنچه که توانسته این خانواده بزرگ را تا به امروزه طی چند دهه زنده و پویا نگه دارد احساس مسئولیت مردم در برابر مردم و وجود سرمایه اجتماعی در بین مردم شهرستان نقده است بدین معنی که در هر برهه از زمان هر نسل این مسئولیت بزرگ فرهنگی و ورزشی را بعنوان یک رسالت تاریخی برعهده گرفته تا بخشی از وظایف وکارکردهای نهادهایی همچون نهاد آموزش و پرورش و سایر نهادها را جبران نمایند.

دراین نوشتار سعی نداریم فواید و جایگاه ورزش در جامعه را مورد بحث قرار دهیم و تنها ذکر و یادآوری چند نکته ی مهم در باب اهمیت حضور کاویان نقده در عرصه مسابقات ورزشی آن هم در سطح کشوری و مهم تر ازآن وجود بستری است که باعث مشارکت اجتماعی مردم می شود.

امروزه ورزش فوتبال جدا از کارکردهای آشکار خود یک سری کارکردهای پنهان را نیز دارد که کشورهای توسعه یافته زودتر و بهتر از پتانسیل های موجود در تیم ها و گروههای ورزشی در سطوح مختلف جامعه جهت ارتقاء سطوح فرهنگی مردم گام برداشته و توانسته اند از ورزش بعنوان ابزاری برای کاهش انحرافات اجتماعی و هرچه پویا نگه داشتن افراد جامعه بویژه نوجوانان و جوانان و تخلیه هیجانشان استفاده کنند (کارکرد پنهان تیم فوتبال کاویان) اما سئوال اساسی این نوشتار این است که در مناطق محرومی همچون شهرستان نقده که معمولا گروه های ورزشی و حتی ورزشکاران ورزش های انفرادی که با عدم هرگونه پشتوانه مالی مواجه هستند چه عواملی باعث می شود مردم بطور خودجوش با مشارکت اجتماعی بالا از تیم محبوب و مردمی کاویان حمایت کنند؟

در این نوشتارفرصت آنالیز سال گذشته کاویان که منجر به قهرمانی در سطح سوپولیگ استان شد وجود ندارد آن هم در شرایطی که سایر تیم ها از اسپانسرهای قدرتمندی همچون نهاد شهرداری برخوردار بودند تیم کاویان نه تنها ازحمایت هیچ سازمان دولتی و غیر دولتی برخودار نبوده بل تا اتمام مسابقات در همه حال دغدغه مالی داشت و با حداقل ها به حداکثرها دست یافت یعنی چه بلحاظ انضباظ تیمی، تعداد برد، بهترین گلزن مسابقات،تنها تیم بدون باخت، بیشترین گلزده و بیشترین تعداد تماشاگر در ورزشگاه ها و هم از لحاظ شخصیت فرهنگی به قهرمانی دست یافت. اگر بطورخلاصه به چند عامل اساسی اشاره شود که به اعتقاد نگارنده جزو ناگفته ها و نانوشته های این خطه از سرزمین مان است و درعینیت جامعه قابل مشاهده نیست، بستری است که باعث مشارکت اجتماعی خودجوش مردم در اموراتی ازجمله ساختن مساجد و زمین چمن فوتبال در مدارس، کتابخانه عمومی، وجود گروه ها و موسسات خیریه و قرض الحسنه، حمایت از نشریات فرهنگی، تیم های ورزشی و همچنین نکوداشت یاد و خاطره بزرگان شهر بعنوان نمونه زنده یاد محمد اورازمی شود.

١- سرمایه اجتماعی: سرمایه اجتماعی یک میراث تاریخی است که از طریق تشویق افراد به همکاری و مشارکت در تعاملات اجتماعی قادر است برمیزان بیشتری ازمعضلات موجود درآن اجتماع فائق آید وحرکتی بسوی رشد وتوسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را امکانپذیرسازد. درواقع سرمایه اجتماعی بخشی از ثروت ملی است که بستر مناسبی برای بهره برداری از سرمایه انسانی و فیزیکی(مادی) و راهی برای رسیدن به موفقیت قلمداد می شود. درواقع هیچ مجموعه انسانی بدون سرمایه اجتماعی نمیتواند اقدامات هدفمندی انجام دهد. سرمایه اجتماعی به زندگی فرد، معنی و مفهوم می بخشد و زندگی را ساده تر و لذت بخش تر می کند. لذا بطورکلی هرچه سرمایه اجتماعی ملتی بیشتر باشد آن ملت خوشبخت تر و ثروتمندتر خواهد بود. برخی ازابعاد و اشکال سرمایه اجتماعی عبارتند از: اعتماد، صداقت، حسن تفاهم، هم دردی، دوستی، همبستگی، فداکاری و…که دردنیای امروز درقالب مشارکت های مردمی و گروهای خودیاری و نوع دوستی و روحیه جمع گرایی که درشبکه های اجتماعی به وضوح قابل مشاهده است شکل می گیرد. نمونه این مؤلفه ها درزمینه های ورزشی(باشگاهها)، مدنی(انجمنها)، آموزشی وتربیتی(مدارس و دانشگاها) وحتی در روابط همسایگی می توان مشاهده نمود. فوکویاما، سرمایه اجتماعی را یک هنجار اجتماعی می داند که همکاری بین دو یا چند نفر را تقویت می کند و آن را ویژگی عمل متقابل بین دو دوست می داند. وی معتقداست که اعتماد، شبکه های اجتماعی و جامعه مدنی همگی محصول سرمایه اجتماعی هستند و هنجارهای سرمایه اجتماعی منجربه همکاری درگروهها می شود.ازعوامل تشکیل دهنده سرمایه اجتماعی می توان به عوامل خودجوش اشاره کرد هنجارهایی که بصورت خودجوش بجای قانون و دیگرنهادهای رسمی، از کنش های متقابل اجتماعی یک اجتماع به وجود می آیند.

از ابعاد سرمایه اجتماعی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

١-١ اعتماد: اعتماد اجتماعی شامل اعتماد به افرادی مانند همسایه، همکاروهمه کسانیکه در زندگی روزمره با آنها در ارتباط هستیم(کمک های مردمی هواداران تیم فوتبال کاویان و اعتمادشان به هیئت مدیره از جمله این موارد می باشد).

١-٢ مشارکت سیاسی: این نوع مشارکت را از روی تعداد رای دهنده ها در انتخابات، مطالعه و خرید و حمایت از نشریات(آخرین مورد:دوهفته نامه جامعه کردستان ویژه نقده) و اطلاعات شهروندان از مسائل سیاسی روز از این نوع مشارکت می باشند.

١-٣ مشارکت و رهبری مدنی: ١- رهبری مدنی: نقش رهبری افراد در گروهها، باشگاهها، انجمن ها و امورات شهر یا مدرسه از اشکال مختلف رهبری مدنی هستند که گونه ای از سرمایه اجتماعی است. ٢- مشارکت مدنی: یعنی افراد جامعه تا چه اندازه در انواع گروههای ورزشی و مذهبی، سازمان جوانان، انجمن های مربوط به والدین و گروهها و موسسات خیریه فعالیت دارند.(نمونه موردی صندوق قرض الحسنه الاحسان نقده).

١-٤ تنوع معاشرت و دوستی ها: هرچه فرد با افراد طبقات، گروههای بیشتر و متعلق به نژادها و مذاهب مختلف درارتباط باشد و باآنها رابطه دوستی برقرار کرده باشد به همان اندازه موجب افزایش سرمایه اجتماعی شده است. درنهایت می توان گفت که سرمایه اجتماعی یک ظرفیت یا جوهر اجتماعی است که همکاری میان افراد ونهادهای یک جامعه را ارتقاء می بخشد( تنوع قومیتی تیم کاویان درلیگ دسته سه کشوری).

٢- مشارکت اجتماعی: مردم با مشارکت در جامعه و فعالیت های اجتماعی این پیام را می دهند که نسبت به سرنوشت خود بی تفاوت نیستند بلکه مسئولیت خود را در کنش های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی پذیرفته اند. لذا مهم ترین تاثیر مشارکت، پویایی و زنده بودن است که بیانگر آگاهی مردمان آن جامعه است. مشارکت هم یک نوع بیداری است و هم آنرا تقویت و استمرار می بخشد و هر چه سطح مشارکت در جامعه افزایش یابد، کنش اجتماعی سازمان یافته تر می شود و هر اندازه کنش اجتماعی سازمان یافته تر شود سطح بالاتری از مشارکت را ایجاد می کند که یک کنش مثبت، کارساز و مؤثراجتماعی را بدنبال دارد.

در فرهنگ مشارکت، مشارکت چیزی بیش ازسهیم بودن است مشارکت فعالیتی ارادی که آدمی را به بازیگری فعال، آگاه و بیدار تبدیل می کند ونه فقط تماشاگری صرف. مشارکت منجر به بهبود وضع آدمیان می شود افرادی که در زندگی اجتماعی مشارکت نمی کنند سرنوشت و زندگی خود را به بخت و اقبال سپرده و هیچ گاه نمی توانند زندگی شایسته ای داشته باشند حتی در اموراتی از جمله تربیت فرزندان، مدیریت خانواده، پیگیری وضعیت درسی کودکان و نظارت برعملکرد مدارس و پیگیری مطالبات قانونی خود از نهادهایی چون شهرداری و… با شکست مواجه خواهند شد.

مشارکت فرد را از قبول دستورات یک طرفه و امر و نهی ها باز می دارد و فرد را آموزش میدهد که چطور و چگونه نقش فعال و موثری ایفا نماید. درواقع مفاهیم و مواردی که مورد بحث قرار گرفت بیانگر اهمیت کارگروهی است که منجر به رشد اجتماعی می شود یعنی اینکه افراد جامعه از لحاظ آگاهی، شعور و مهارت در روابط اجتماعی به چنان سطحی ازتعالی و رشد رسیده باشند که بتوانند براحتی باهم زندگی کنند و سازگاری داشته باشند و به کارهای گروهی بپردازند کار گروهی هم مستلزم این است که افراد گروه فقط به هدفهای گروه(مشترک) بیندیشند و آنجا که منافع و هدفهای صرفا شخصی بر منافع و هدفمندی جمعی ترجیح داده شود کارگروهی معنای خود را از دست خواهد داد و از مشارکت کاسته خواهد شد و افراد خود را دربرابر گروه و همنوعان، مسئول ندانسته و بار مسئولیت را به دوش دیگری می افکنند و نسبت به یکدیگر تعهدی احساس نمی کنند و گروه ازهم می پاشد لذا می توان با اطمینان گفت که فعالیتها برای رسیدن به موفقیت و شرایط مورد دلخواه و مطلوب امکان ناپذیر خواهد شد.

در پایان آنچه که نگارنده بر خود لازم دانست به آن اشاره کند وجود بستر مشارکت اجتماعی بالا در شهرستان نقده است که منجر به کاهش آسیب های اجتماعی وحس خوشایند اکثریت افراد جامعه در بوجود آوردن شرایط ایده آلی است که با احساس مسئولیت دربرابر جامعه همراه با صداقت و اعتماد به همدیگر بدست آمده میشود و امید آن می رود روح کار جمعی و سرمایه گرانبهای اجتماعی همچنان حفظ شود تا شاید وجدان اجتماعی را همچنان پویا نگه داشت و دربرابر آیندگان شرمسار نباشیم.